Spomienky na listerovú geceľu a základy na zachovanie pre budúce generácie.
Uskutočnili sa jéj potajomné sny, uskutočnila sa výstava Padinských tradičných ľudových slovenských krojov, uskutočnila sa aj prehliadka pod názvom “Od narodenia až po starosť”, predovšetkým, dostála sa do jéj rúk výnimočná a jedinečná zbierka tradičných slovenských padinských krojov…
Zuzana Kotvášová je Padinčanka, a je zberateľkou starých ľudových krojov z rôzných období a z rôzných materiálov. Vlastní viac ako 150 krojov, prevažne sú to ženské odevné veci a úbori. Prvé kroje si zabespečila z rodine po staréj matke, neskoršie po matky a potom ďalšie pribúdali…
Spomienky na listerovú geceľu s hodbabným pásom, ako mi to teta Zuzana prezradila, sú vlastne aj jéj motiváciou pre všetky budúce projekty. V detstve a v mladosti si predovšetkým želala mať hrdé gecele a chcela ích mať mnoho, rôzných farieb…už v mladosti ju zaujímali výšivky, rada vyšívala a neskoršie aj plietla. V jednom období aj maľovala. Výnimočne je kreatívna a srdečná žena a práve to sa zrkadlí na všetkých veciach, príležitostiach a projektich ktoré tvorí…
Najčastejšie sa rozpráva s staršími ľuďmi, či v rodine alebo so spoluobčanmi, ktorý jéj dôverujú a vždy poskytnú informácie z minulosti, čiže príbehy ‘ako to bolo voľakedy’ a s tým ju inšpirujú…ale predsa v svojej tvorbe má najväčšiu radosť a motiváciu z podpory svojéj vnučky Natali…
Slovenský ľudový kroj v minulosti charakterizoval plátenný odev vyrábaný v domácnosti. Používali sa prírodné rastlinné a živočísne suroviny, ako je ľan, konope, vlna, koža a iné. Rozlišujeme ženský, mužský a detský kroj. Medzi tie ‘vzácnejšie’ materiály patrili brokát a hatlas, a boli aj ‘podlejšie’ materiály, kašmír a cvernový materiál.
Slovenské rodiny zo Slovenska na Dolnú zem, na územie dnešnéj Vojvodiny priniesli so sebou časti svojej duchovnéj a hmotnéj kultúry a predovšetkým svoj jazyk, zvyky a odev, ktoré na týchto priestoroch pretrvávajú više dvesto rokov. V súčasnosti sa v najväčom počte zachoval ženský ľudový kroj z rozlišných dobových periódov a používa sa už iba ako výstavný exponát. Vďaka pani Zuzane môžeme konštatovať, že sa nemusíme obávať že slovenský tradičný padinský kroj upadne do zabudnutia.
V projekte je zapojená aj fotografka Ivana Svetlíková z Kovačice. Niekoľko fotiek sú v príspevku, kde vidíme mladé dievča čiže mladú ženu oblečenú v starom ľudovom padinskom kroji, ktorý je sa pred 100.tými rokami obliekol keď mladá žena šla na páračky alebo lúpačky.