Herovky

Pred nami je tradičný slovenský recept na herovky, ktoré sa zvlášť pripravovali pri príležitosti svadby alebo, ako to moja babička ‘vravievali’; “upražte herovky ‘kútnici’ aby jéj bábätko malo plné, okruhlušké líčka!” 

 

Tradičným zvykom naších predkov, predovšetkým na Slovensku, bola aj príprava heroviek v období oslav fašiangy. Oslavy fašiangy sa regionálne líšili, aj keď sa vyskytovali aj spoločné črty. Fašiangy je obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred Popolcovou stredou.

 

Každý tradičný recept je vzácny, pretože nám ukáže na identitu naších predkov a preto je aj zvlášny pocit keď máme príležitosť pripravovať ho, zapisať a zachrániť pre mladé generácie. Keďže bolo v minulosti veľmi dôležité z akou veľkou mysou alebo tacňou sa ukázať na svadbe, vzniklo aj povedomie, že bez 20-tích vajec torta alebo herovky nebudu to pravé rozhodnutie. Takže, až to bolo neskutočné, upiesť tortu z menej ako 20 vajec, predsa, ani pre prípravu herovk sa to inak nepodalo. Každá gazdina mala žiadosť priniesť so sebou takú poriadne vydarenú pochuťku. Herovky sa vždy zložili do hlbokéj porcelánovej myse a mysa zviazala do ‘najkrajšiho obrusa’, ktorého gazdina vyprala, ‘zakrochmelila’ a vyžehlila, aby mohla herovky niesť na svadbu alebo ‘kútnici’, príliš hrdá na krásny ‘obrus’ a plnú mysu heroviek.

 

V marci mesiaci som navštívila rodisko, moju Padinu a práve návšteva rodiska mi poskytla, úžasnú inspiraciu zapísať niektoré vojvodinské slovenské tradičné recepty. Spolu s mojimi rodičmi sme ích pripravovali, zapísali súvislé zgodbičky viazané na tie recepty a teraz Vám ich budem predstavovať v gastro kolumnách, v spolupráci s redaktorkou Hlasu ľudu, pani Olinkou.

Recept na herovky z Bobošovéj kuchyne♡

Suroviny
  • 17 žltkov
  • 3 celé vajcia …(spolu ich máme 20)
  • 1 dcl rum
  • štipka soli
  • 1kg múky (tip 400)
  • 2 lyžice krištalový cukor

Potrebujeme modlu pre prípravu heroviek (okrúhlu dierkavú varechu).

Postup prípravy

Všetky suroviny na cesto dajte do misy a vypracujte hladké pevnejšie cesto, podobne pevné, ako keď vymiesite na rezance.

Rozdeľte ho na 4 buchtičky a každú vyvaľkajte na tenko (4mm). Pozorne ho rozvaľkujeme aby pozdejšie nakrájané stušky boli čím dlhšie, aby na krajoch cesto spolu držalo a aby sme ich mohli poprekladať do varechy (dierkovanéj naberačky), ktorá má pravidelne rozpodelené dieročky po celéj svojej podoby.

Guľu z pripravených stuškov cesta vložte do varechy pre praženie heroviek. Ponorte do horúcej masti alebo oleja. Keďže je varecha okrúhla, má dieročky, v horúcej masti sa hitro formujú herovky a herovka je rýchlo upražená (po 2. minutkách) do zlatožltéj farby a vôbec sa neprepojí masťou. No, k tomu pripomôže aj rum, ktorého sme zaradili aj ako surovinu do samého cesta.

 

Upražené herovky, nechajte chvíľu odkvapkať na papierovom obrúsku a následne ich dobre vyváľajte v práškovom cukre zmiešanom s mletou vanilkou. 

 

Dobrú chuť!

Zaujímavé...

Herovky sú zaradené aj do fašiangových receptov. Starodávny príbuzný fašiangový recept, ktorý sa zachránil v Vojvodine, práve v Bačskom Petrovci, Kysáči a Hložanoch je recept na fánky. 

 

Pripravené fánky upražįme v horúcom oleji (masti) tak, aby fánky boli čo najviac kostrbaté a do oleja ich spúšťame v rôznych tvaroch.

Suroviny pre fánky
  • 1 kg múka polohrubá
  • 4 žĺtky
  • 1-2 lyžice mlieko
  • 1/2 dcl rum
  • štipka práškový cukor
  • štipka soli
  • do 400 ml kyslá ‘smotana’ (koľko potrebuje cesto)

Na posypanie práškový cukor.

Postup prípravy

Uvedené suroviny spracujeme cesto a rozdelíme na na 8 buchtičkov, ktoré postupne vyvaľkáme na tenkosť cesta (4 mm), ktoré potom pokrájame na obdĺžniky, cca 10 cm x 5 cm, do ktorých spravíme až 3 zárezy, tak aby obvod obĺžnika nebol narušený.

 

Prúžky (v obdľžniku) si poprekladáme v rukách a do oleja (masti) ich spúšťame v rôznych tvaroch, aby fánky boli čo najviac kostrbaté.

 

Každú stranu popražíme do zlatožlta a preložíme na papierový obrúsok. Po vychľadnutí ich cez sítko poprášime práškovým cukrom.

*Cyklus rodinných obyčají zahŕňa obyčaje spojené s narodením dieťaťa, svadbu a obyčaje viažuce sa k smrti človeka. Tradičné jedlá a pečivá charakteristické pre rodinný cyklus obyčají boli, a niekde ešte sú, pre krstiny koláč, rejteš, herovke, fánky a torty. Koláče sa piekli pre túto slávnosť už od prvej polovici 20. storočia. Na krstinách sa podával slávnostný obed po príchode z kostola, ktorý pozostával z polievky, vareného a vyprážaného mäsa s rôznámi prílohami. Podobne je to aj dnes, ibaže sa dnes na krstiny pozýva väčší počet hostí.

Na svadbu sa pozýval veľký počet hostí a bolo potrebné pripraviť dostatočné množstvo jedla. Varenie mali na starosti ženy z rodiny a susedy, kým dnes si domáci pozývajú profesionálne kuchárky. Na svadbu sa najčastejšie pripravovali mäsová najčastejšie hydinová polievka s cestovinou, varené mäso s rajčinovou omáčkou (zmáčanka, máčanka, trtľa), pečené alebo vyprážané mäso s kompótom, kapusta, sárma. Na svadbe dôležitú funkciu mal svadobný koláč, z ktorého kúsok si musel každí svadobčan zobrať, a ktorý nazývali brána, svadobný, kuglóf, radosňík.

(Úryvok tekstu označený * pôvod; slovackizavod.org.rs)

P.S.

‘Kútnica’ je  – žena ktorá práve rodila bábätko

Ostatné slová v kolumne označené s ‘ , sú nárečové (stredoslovenské nárečie)

Post a Comment