Priznam…sploh se mi ni enostavno podati v pisanje te kolumne…veliko novih izzivov na tem tridnevnem popotovanju skozi prekrasno pokrajino slovenskega krasa…
Po poti, občudovanja vredna narava ob pobočju Nanosa…pot me pelje naprej…in že kmalu, opazujem rdečo kraško zemljo, razgledi na skrbno zvite bale sena, ob cesti se izmenjujeta akacia in lipa, manjši sadovnjaki marelic in breskev, v vasicah na dvoriščih domačinov opažam drevesa kivia…spet na cesti in na obzorju plohe zelišč ter zdravilnih rastlin…škarpe – suhozidi, vonj pokošene trave…in seveda ta enkratna melodija skržatov…no, takrat ste tam, v deželi slovenskega krasa …in pričaka vas ta čudovita kraška vasica Štanjel!
“Bogata kulturna dediščina vpeta v vsakdanje življenje navadnega človeka se skriva v tisočerih zgodbah, vasicah, naseljih in cerkvah. Med najslikovitejša naselja zagotovo sodi Štanjel, ki je eno najstarejših naselij na Krasu, prepoznavno po svojem starem jedru. Ime je dobil po zavetniku cerkve, svetem Danijelu. Najzanimivejša stavba v naselju je zagotovo grad, ki je tudi eno največjih grajskih poslopij na Krasu, ki ponosno dominira v centru starega naselja.”
Kraške hiše v Štanjelu, z značilno kritino s škrlami, za njo pa moderno prepleskana hiša, kjer je bil obnovljen leseni gank…
Že prej sem slišala za značilnost kraške hiše da ima pokrit gank oziroma balkon, ki je po navadi ozek, sega čez vso dolžino hiše, ima leseno ograjo ter leseno nosilno konstrukcijo…
Z vso navdušenostjo oči uprem v eno od kraških dvorišč…je obdano s kamnitim zidom, bivalno hišo in gospodarskimi poslopji, hlevom in skednjem. Edini dostop oziroma vhod na dvorišče je skozi porton, ki je okrašen s kamnitim obokom, kaluonjom…
Znajdem se v trenutku, ko si želim poiskati senco in spiti kavo…pogledati okoli sebe in o vseh vprašanjih ki mi rojijo po glavi, poiskati odgovore od domačinov, Štanjelcev…močno si želim spoznati nekoga, ki zna pripovedovati zgodbe, ki pozna zgodovino, tradicijo ter kulinariko tega mesteca…
Res nisem potrebovala veliko časa da bi mi domačini predstavili gospoda Jožefa Štajnerja…človeka, ki je rojen v Štanjelu in zares pozna vsako podrobnost, tudi skrivnost te kraške vasice.
Kolumna se nadaljuje...
…spoznali bomo tradicionalno kraško frtajlo (frtaljo), kraško mineštro…zelišča krasa in kako se pripravi ocvrt masovnik…
Kras slovi tudi po vinu teran in po kraškem pršutu…kmalu več tudi o tem!