Zavirila sam u škrinjicu srednjovjekovnih recepata i skuhala svoju verziju zlatne juhe koristeći sastojke i skupocjene začine koji su već u srednjem vijeku stizali trgovačkim brodovima i na otok Krk.
Da, sve su to sastojci Krčke srednjevjekovne zlatne juhe, a najbolje od svega je to da sve te sastojke imamo na raspolaganju i danas. Jedino što nam preostaje je da združimo sve te sastojke u preukusnoj juhi i uživamo u njezinom jedinstvenom, raskošnom ukusu.
PRIPREMA
60 minuta
jednostavno
PORCIJA
4
Upute
1. Na maslinovom ulju popržiti luk, češnjak, đumbir, mrkvu, pastrnjak, suhe smokve i orahe, koje smo prethodno nasjeckali na približno jednake kockice. 2. Začinimo s lovorom i nasjeckanim ružmarinom, posolimo i popaprimo, zalijemo s malo bijelog vina i pirjamo dok ne omekšaju svi sastojci. 3. Kada vino ishlapi, dolijemo vodu, dodamo proso da bi juha zgusnula, i malo kurkume u prahu i prstohvat šafrana. Pustimo da se kuha još neko vrijeme i serviramo.
Zanimljivo je to što ćete u srednjovjekovnim receptima teško pronaći točne podatke koliko grama ili komada neke namirnice upotrijebiti u samom receptu. I u ovom receptu, prepuštam vama da se odlučite o količinama sastojaka. Logika i vaša odluka će biti presudna u pripremanju juhe. Ja vam mogu posvjedočiti, da su ukusi u harmoniji onda, kada pristupite kuhanju sa srcem! ♡
Uz recept...
Priča o Krčkoj srednjevjekovnoj zlatnoj juhi
Da li su Frankopani blagovali uz zlatnu juhu?
U srednjem vijeku poznata je bila većina današnjeg asortimana začina. Crni papar, cimet i đumbir u to vrijeme bili su simbol bogatstva i luksuza, a popularni su bili i anis, komorač, korijander, paprena metvica, peršin, mažuran, lovorov list, timijan, šafran i češnjak.
Uglavnom su samostani imali velike zasluge za razvoj srednjovjekovnog kulinarstva. Redovnici su osmislili brojna jela od ribe, mesa i jaja, i vrlo dobro su znali kuhati zdrave i ukusne juhe od povrća. Iz srednjeg vijeka sačuvan je i recept najpoznatijeg srednjovjekovnog kuhara Guillauama Tirella-Tailleventa, recept za “zlatnu juhu”!
Tijekom čitavog srednjeg vijeka skupocjeni su začini bili izuzetno cijenjeni u europskim plemićkim obiteljima i na njihovim stolovima. U dvorskim sredinama u kojima je hijerarhija imala vrlo važnu ulogu, baš kao i raskošna skupocjena hrana, koristila se kao statusni simbol i kao vidljivo obilježje moći stola jedne plemićke obitelji. Originalni srednjovjekovni recepti su “sakriveni u dobro čuvanim srednjovjekovnim škrinjicama recepata” ali unatoč tome, uz mogućnost da zavirim u te “škrinjice srednjovjekovnih recepata”, skuhala sam svoju verziju “zlatne juhe”, doduše ne po receptu slavnog srednjovjekovnog kuhara Guillauama. Nakon iscrpnog istraživanja povijesnih podataka i sa saznanjima koje sam otkrila, mogu reći da je moja verzija “zlatne juhe” itekako pripremljena upravo sa sastojcima i skupocjenim začinima koji su već u srednjem vijeku stizali trgovačkim brodovima i na otok Krk. Možemo reći da su možda i naši Frankopani na svojim stolovima imali “zlatnu juhu” od povrća začinjenu, u to vrijeme sa doista najskupocjenijim začinima.